Kavılca Buğdayı

BURADASIN

13000 yıllık geçmişi ile genetiğini ilk günki gibi muhafaza edebilmiş bu buğday türü Kars ilimizin soğuk iklimine uygun yapıdadır. Kabuğu kalın ve katmanlı, bu sebepten de gluten oranı normal buğday türlerine göre çok düşüktür.

İnsan bünyesinin ihtiyacı olan vitamin, mineral, protein ve yağ asitleri açısından genetiği değişmiş olan buğdaylara göre 1,5 kat daha zengindir.

Türkiye’de bilinen iki adet genetiği değişmemiş GDO suz buğday vardır. Birisi Kastamonu – Siyez buğdayı, diğeri Kars-Kavılca Buğdayı. Bu iki tür yoğunluğu farklılık gösterse de ilginçtirki karsta ve kastamonuda bulunabilmekte başka bölgelerde rastlanmamaktadır.

Bunun yegane sebeplerinden biri evcil olmayan, genetiği ile oynanıp evcilleştirilmemiş olduğundan verim vereceği yeri kendi seçmesidir. Karakteri olan bir tohum. Kastamonulular Karstaki Kavılca buğdayına “çatal siyez” derler. Karslılarsa kastamonu siyezine kabuğu ince olduğundan çıplak manasına gelen “cıbıl arpa” adını vermişler.

Bu iki genetiği ile oynanmamış buğday türündeki akrabalık, bölgede görüşlerini aldığımız halkın dilinde bile var.

13000 yıl önceki hallerini muhafaza eden bu buğdaylar Antik Buğday Grubu olarak adlandırılıyor. Makine ile hasat edilemiyor. Kabuğu endosperminden zor ayrılıyor. Yani tane bütünlüğünü korumak için neredeyse savunma yapıyor.

Kavılca Buğdayı çok düşük oranda gluten içerir, glisemik indeksi düşüktür.

0,1 Kg Kavılca buğdayı (350-450 Kalori) olup Kan şekerini hızlı yükseltmeyen gıdalardandır.

Bu Yazi Toplam da okundu


Bu Yaziyi Paylaş :

Yorumlar (1 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


TemaHEX